Bir e-Ticaret Çözümü Seçmeden Önce Beş Soru

e-Ticaret satışları zaman içinde hızla artıyor. Bu, işletmelerin e-Ticaret işlerini kurmak için yatırım yapmalarını ve patlama endüstrisinden yararlanmalarını gerektirir.

2019 yılında dünya çapında perakende e-ticaret satışlarının 3,53 trilyon ABD doları olduğu ve e-perakende gelirlerinin 2022'de 6,54 trilyon ABD dolarına yükseleceği tahmin edilmektedir.

- Statista

İlk aşamalardaki en önemli görevlerden biri, bir e-Ticaret çözümünde sıfıra ulaşmaktır. Ancak, mevcut çok sayıda seçenek arasından seçim yapmak vergi olabilir.

Yerleştirdiğiniz e-Ticaret çözümü, en iyi kalite ve hizmeti sunarak iş beklentilerini karşılamalıdır. Herkesin görüşü ve tercihi olsa da, nihai seçim her zaman yoğun araştırmalara dayanmalıdır.

Bu nedenle, dijital ticaret yolculuğuna dalmadan önce , e-ticaret çözümleri hakkında aşağıdaki kritik soruları sormaktan asla çekinmeyin.

Bir e-Ticaret Çözümü Seçerken Sormanız Gereken Sorular

E-Ticaret Çözümlerinin artılarını ve eksilerini tartmak, her sağlayıcı en iyi olmayı vaat ettiğinde yorucu bir görev haline gelir. Üzerinde düşünülmesi gereken birçok faktör vardır ve ikilem çoğalma eğilimindedir.

Sizin için karışıklığı çözelim, böylece veri odaklı bir kararla ilgili veri bilinçli bir karar verebilirsiniz .

Soru 1 - e-Ticaret İşiniz için Kısa ve Uzun Vadeli Vizyonunuz nedir?

Kısa ve uzun vadeli iş hedeflerinizi net bir şekilde anlamak, mevcut e-Ticaret çözümlerini daha iyi analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Bir e-Ticaret varlığı geliştirirken dikkate alınması gereken ana faktörler nelerdir? Geliştiricilerden oluşan bir ekip tutmalı mısınız? Yoksa yönetim gerektirmeyen hazır bir çözüm mü arıyorsunuz? İşletmeyi küresel olarak genişletecek misiniz, yoksa yalnızca sınırlı bir coğrafi sınırla mı ilgili? Bir arıyorsunuz B2C veya B2B e-Ticaret çözümü ?

Her soruyu ayrıntılı bir şekilde incelemek ve iyi formüle edilmiş bir cevaba sahip olmak, e-Ticaret başarı faktörlerine biraz ışık tutacaktır. Ayrıca, iş gereksinimlerinizi bildiğinizde, hangi iş ölçeği için hangi çözümün amaçlandığına karar verebilirsiniz.

Basit bir ifadeyle, bir işletmenin hedef müşterilerini ve hedef pazarlarını iyice anlaması ve sonra geriye doğru çalışması gerekir.

Bu, paydaş toplantıları, kullanıcı incelemeleri, anketler ve kuruluşunuzdaki farklı departmanlarla birkaç beyin fırtınası oturumu gerçekleştirerek gerçekleştirilebilir.

Soru 2 - Hangi e-Ticaret Çözümleri Popüler Olarak Kullanılır?

Yerleşik piyasa oyuncularını ve sundukları özellikleri analiz etmek burada güvenli bir oyun olabilir. Sizinkine benzer bir e-Ticaret ortamında çalışanlar için ne işe yarar? Önceden kurulmuş bir işletme ve göç düşünmeniz durumunda, diğer e-Ticaret işletmelerini alternatif çözümlerle analiz etmek yararlı olacaktır.

E-Ticaret çözümlerinin kapsamlı incelemesine bakarsanız, e-ticaret pazarının çoğunu hangi platformun işgal ettiğini daha iyi anlayacaksınız.

Örneğin , aşağıdaki e-Ticaret çözüm sağlayıcıları için Gartner incelemeleri .

Ancak, kesinlikle gözden geçirenlerin iş ihtiyaçlarını ne olduğunu bilmiyorum. Shopify'da çalışan web sitelerinin sayısı daha yüksek olsa da, önemli soru şudur: İşletmenizin ihtiyaçları için doğru platform mudur? Talep ettikleri yatırımı yapabiliyor musunuz? Bire bir karşılaştırma yapmak burada yararlı bir strateji olabilir. Örneğin, Shopify ve Magento'nun karşılaştırma sonuçları şöyle diyor.

Bu, platformların popülaritesi hakkında belirsiz bir fikir verir. Bununla birlikte, hizmetlerine, özelliklerine ve abonelik planlarına daha kapsamlı bir bakış için ekstra yol kat etmek ve araştırma yapmak önemlidir.

Soru 3 - e-Ticaret Çözümleri Ne Kadar Çeviklik Sağlar?

Teknoloji sürekli gelişiyor ve e-ticaret ortamı da gelişiyor. Veri analizi gibi gelişmiş işlevlerden çok kanallı deneyim sunmaya kadar her ikisini de dışarıda bırakmayı göze alamazsınız. Çünkü bağlantılı müşteri deneyimi bugün dijital ticaret stratejisini önemli ölçüde teşvik ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1.000 tüketicinin yaptığı bir ankette, katılımcıların% 80'i kötü müşteri deneyimi nedeniyle bir şirketle iş yapmayı bıraktıklarını söyledi.

- Hubspot

E-Ticaret işiniz bu e-Ticaret eğilimlerini gömmeyi başaramazsa, işinizi kaybedeceksiniz.

Bu yüzden, cevap aramak zorunludur - Tercih edilen sağlayıcı özel bir e-Ticaret çözümü sunuyor mu? Yeni teknolojiler zaman zaman entegre ediliyor mu? Web sitenize entegre edilebilecek yeterli uzantı ve eklenti var mı?

Bu, seçimlerinizi azaltmanıza ve tüketicilerinizin hizmet beklentilerini karşılayacak bir çözüme vurgu yapmanıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Soru 4 - Çözüm Veri Analitiği Yetenekleri Sağlıyor mu?

Veri analizi, müşteri verilerinin madenciliğine, bilinçli kararlar verilmesinde daha da yardımcı olan anlamlı bilgiler sunmaya yardımcı olan bir araçtır. Bu tür analitikler , günümüzde e-Ticaret işletmeleri için gerekli olan temas noktaları ve kanallar arasında müşteri yolculuğu haritalamasında da yardımcı olmaktadır .

Müşteri ağrı noktalarını belirlemede önemli ölçüde yardımcı olur, böylece kırık deneyimler düzeltilebilir ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunulabilir. Bir e-Ticaret işletmesinin, dahili veri analizi özelliklerine sahip bir e-Ticaret çözümü araması ideal olur.

Çıkarım - Gelişmiş veri analizi özelliklerine sahip bir e-Ticaret çözümüne yatırım yapın . Anahtar, e-Ticaret çözümünün gerekli tüm bilgileri bir veri havuzuna alıp almadığını bulmak için kapsamlı bir şekilde araştırma yapmaktır.

Benzer şekilde, bunlardan birine karar vermeden önce tercih edilen diğer e-Ticaret çözümü geliştirme ortakları için bir inceleme çalıştırabilirsiniz.

Soru 5 - Bütçeniz nedir ve e-Ticaret Çözümleri Hangi Planları Sunar?

E-Ticaret çözümü iş ortağına ödeyeceğiniz tutar, işinize ve işlevsel gereksinimlerinize bağlıdır. Hemen hemen her çözümün bu ihtiyaçları karşılamak için farklı planları vardır.

Kısa listeye alınan çözümlerinizi bu temelde analiz etmeniz gerekir - Farklı e-Ticaret planları nelerdir? Her biri hangi özellikleri ve fonksiyonel gereksinimleri kapsıyor? Devam eden maliyetlerin seviyesi nedir?

Genel harcama, seçtiğiniz özelleştirmelere, kiraladığınız geliştiricilere, barındırma planına ve devam eden diğer harcamalara bağlı olduğundan, tek seferlik bir maliyet yoktur.

Sonuç

İşletmeniz için bir e-Ticaret çözümü seçmek, zaman ve araştırma gerektiren büyük bir karardır. Sizin ve ekibinizin, iş gereksinimleriniz için bir eşleşme bulmadan önce karar sürecinin her alanında gezinmeniz gerekir.

Acele etmeyin, e-ticaret hedeflerinizi ve gereksinimlerinizi analiz edin, beyin fırtınası oturumları düzenleyin, özellikler, çeviklik, analiz yetenekleri, mevcut çözümlerin popülerliği ve işinizi kurma ve işletme maliyetinizi yönetin.

Sonuçta her şey, e-Ticaret işiniz için doğru temeli oluşturmak üzere planlama, strateji ve bilinçli bir karar verme ile ilgilidir.